Clubs

Home / Clubs

At ESM we encourage the children to develop a range of skills outside the classroom by partaking in extra-curricular activities.

Sports

Monday
Tuesday
 
Wednesday
 
Thursday
Boxing   Boxing   Boxing   Boxing
All MS/SS All MS/SS All MS/SS All MS/SS
Yoga and Boxing Room Yoga and Boxing Room Yoga and Boxing Room Boxing Room
Sukhee, Byron Sukhee, Byron Sukhee, Byron Sukhee
Volleyball   Table Tennis   Dance   Basketball
All MS/SS All MS/SS SS Only All MS/SS
Sports Hall 1 Table Tennis Room Dance Studio Sports Hall 1
Andrey Ulzii Zaya Andrey
Table Tennis   Volleyball   Football   Football
All MS/SS All MS/SS MS Boys MS Girls
Table Tennis Room Sports Hall 1 Sports Hall 2 Sports Hall 2
Kevin Andrey Dorj, Ceasar Dorj
Taekwondo   Yoga   Volleyball
All MS/SS All MS/SS All MS/SS
Yoga and Boxing Room Yoga and Boxing Room Sports Hall 1
Tumee Gandulam Andrey

Music

Monday
 
Tuesday
 
Wednesday
 
Thursday
Guitar   Choir   Bass
All MS/ SS Members Only All MS/SS
Library Music Room (Old Chess Room) Room 2.7
Zorigtbaatar Jenni Bernard
Morin khuur   Guitar   Choir
All MS/ SS All MS/ SS All MS/ SS
Room 1.5 Library Dining Room
Maralmaa, Arron Zorigtbaatar William, Jenni
Piano   Morin khuur   Guitar
All MS/ SS All MS/ SS All MS/ SS
Music Room (Old Chess Room) Room 1.5 Library
Nandinsuvd Maralmaa Zorigtbaatar
Violin   Piano   Morin khuur
All MS/ SS All MS/ SS All MS/ SS
Room 1.13 Music Room (Old Chess Room) Room 1.5
Yanjindulam Nandinsuvd Maralmaa, Arron
  Ukulele   Piano
All MS/SS All MS/ SS
Room 3.8 Music Room (Old Chess Room)
Arron Nandinsuvd
  Violin
All MS/ SS
Room 1.13
Yanjindulam

Arts

Monday
 
Tuesday
 
Wednesday
 
Thursday
Additional Art   Additional Art   Additional Art
All MS/SS All MS/SS All MS/SS
Art Room, 3.21 Art Room, 3.21 Art Room, 3.21
Tsoggi Tsoggi Tsoggi
Drama Club   Drama Club
All MS/SS All MS/SS
Room 3.9 Room 3.9
Jonon Jonon

Fun & Games

Monday
 
Tuesday
 
Wednesday
 
Thursday
Chess   Chess   Chess
All MS/SS MS Only SS Only
Dining Hall Dining Hall Dining Hall
Alistair, Kurt Alistair, Kurt Alistair, Kurt
Film   Film
SS Only SS Only
Room 3.3 Room 3.3
Charles Charles
Colouring   Arthouse Films
All MS/SS All MS/SS
Room 2.11 Room 2.10
Anna Kevin
Bridge/Whist (Games)
All MS/SS
Room 3.1
Kevin

Language

Monday
 
Tuesday
 
Wednesday
 
Thursday
Chinese   Chinese   Chinese
Years 6,7 Years 8, 9, 10 Years 11, 12
Room 3.14 Room 3.14 Room 3.14
Otgon Otgon Otgon
German   French IB Tutoring   German
All MS/SS French Students All MS/SS
Dining Hall Room 3.18 Dining Hall
Airene Marie Airene
Latin, Beginners   Russian, IB B   Russian, IGCSE
All MS/SS IB Students IGCSE Students
Room 2.11 Room 2.23 B Room 2.23 B
Anna Galina Galina
Russian, IB A   Russian, IB   Russian, HW
IB Students IB Students All MS/SS
Room 2.23 B Room 3.23 Room 3.23
Galina Inna Inna
Russian, Beginners
All MS/SS
Room 3.23
Inna

Academics

Monday
 
Tuesday
 
Wednesday
 
Thursday
Biology + Ecology   Biology + Ecology   Chemistry IGCSE
Tutoring, All MS/SS Tutoring, All MS/SS Year 10
Room 3.1A Room 3.1A Room 3.4
Anne-Camille Anne-Camille Byamba
Chemistry HL   Biology, IB Lab   Environmental
IB Year 2 IB Students All MS/SS
Room 3.4 Room 3.10 Room 3.1A
Byamba Batzorig Anne-Camille
Duke of Edinburgh   Chemistry SL   Biology (Tutoring)
Members Only IB Year 2 All MS/SS
Room 2.10 Room 3.4 Room 3.10
Jenni Byamba Batzorig
Debate, Model UN   Debate   Debate, Model UN
SS 6 to 9 SS
Room 3.6 Room 2.7 Room 3.6
Michael Davis Bernard Michael Davis
English, Extra   Duke of Edinburgh   English, Extra
Only SS Members Only Only SS
Room 3.5 Room 2.10 Room 3.5
Bileg Bill Bileg
English, Extra EAL   IB Clinic   English, Extra EAL
All MS/SS Only SS All MS/SS
Room 3.16 Room 3.16 Room 3.16
Ulzii Anudari Ulzii
Mongolian, IB 1   History, extra   Mongolian
IB Year 1 All MS/SS All MS/SS
Room 3.17 Room 3.6 Room 3.17
Khorolmaa Michael Davis Khorolmaa
Mongolian, IB 2   Maths, extra   Mongolian
IB Year 2 MS All MS/SS
Room 3.11 Room 2.23 A Room 3.7
Bolormaa Airene Burma
Mongolian   Mongolian   Mongolian Script
All MS/SS All MS/SS All MS/SS
Room 3.7 3.17 Room 3.11
Burma Khorolmaa Bolormaa
Physics   Mongolian   Spelling Bees
SS All MS/SS MS
Room 3.3 Room 3.7 Room 2.11
Charles Burma Anna
Science Fair   Mongolian Script   University Guidance
All MS/SS All MS/SS Only SS
Room 3.2 Room 3.11 Room 3.2
Tim Bolormaa Anudari
Science Tutoring   Storytime
Only SS All MS/SS
Room 3.10 Room 3.5
Bill Bileg
Theory of Knowledge
11 and 12
Room 2.7
Bernard

Detention and Homework Clubs

Monday
 
Tuesday
 
Wednesday
 
Thursday
Detention   Detention   Detention   Detention
All MS/SS All MS/SS All MS/SS All MS/SS
Room 2.4 Room 2.4 Room 2.4 Room 2.4
Prefects Tim Prefects Prefects
HW 6 + 7   HW 6 + 7   HW 6 + 7   HW 6 + 7
Room 2.8 Room 2.8 Room 2.8 Room 2.8
Davka Davka Davka Prefects
HW Year 8 + 9   HW Year 8 + 9   HW Year 8 + 9   HW Year 8 + 10
Room 2.9 Room 2.9 Room 2.9 Room 2.9
Uurtsaikh Uurtsaikh Uurtsaikh Prefects
HW Year 10 + 11   HW Year 10 + 11   HW Year 10 + 11   HW Year 10 + 11
Room 3.1 Room 3.9 Room 3.9 Room 3.9
Batzorig Prefects Tim Prefects