Saruulbuyan, one of the top scorer of Mongolian General Entrance Exam

Home / Uncategorized / Saruulbuyan, one of the top scorer of Mongolian General Entrance Exam

Total of 11395 students had participated in the Mongolian General Entrance Exam of Academic year 2019-2020 and 17 students have managed to reach the top performance score over 99.98%. One of the above 17 students is an ESM student Saruulbuyan Munkhtur from Grade 12A, who had been recognized and awarded by the Metropolitan Education Department along with his teacher Tom Duffy.Congratulations Saruulbuyan! We are very proud of you!2019-2020 оны хичээлийн жилд ЭЕШ-д 11395 сурагч оролцсоноос 99,98% болон түүнээс дээш хувийн гүйцэтгэлээр 17 сурагч амжилттай өгч чадсан байна.Эдгээр сурагчдын нэг болох И Эс Эм сургуулийн 12А ангийн сурагч Мөнхтөрийн Саруулбуян ба түүнийг бэлдсэн багш Том Даффи нарыг Нийслэлийн Боловсролын Газраас хүлээн авч, баяр хүргэн бахархлын бичиг, мөнгөн шагнал гардууллаа.М.Саруулбуяндаа баяр хүргэе!