Integration Art Exhibition

Home / Uncategorized / Integration Art Exhibition

Dear Parents,

We warmly invite you to the official opening of the “Integration” Art Exhibition on Monday 5 March 2018 at 1pm in the Mongolian National Modern Art Gallery. This celebration will showcase various artistic works of pre-school to high-school ESM students. We would like to remind you that the Exhibition will be open 5-11 March 2018, 10am to 5pm.

This workshop resulted from an intensive week’s workshop as our Art teachers guided and mentored the children and succeeded in getting the best out of each child. There is a fascinating variety of colourful and talented works on Display.

While walking through the Exhibition, we suggest that you may try to look at the Exhibits through the eyes of a child.

Kind regards;

Tsogtgerel. T, (Senior)

Davaasuren. E, (Middle)

Nyamsuren. E, (Junior)

ESM Art Department

Хүндэт эцэг эхчүүд танаа,

Та бүхнийг 3-р сарын 5-ны  13:00 цагт Монголын Уран Зургийн Галлерейд зохион байгуулагдах 5 настай цэцэрлэгийн хүүхдүүдээс ахлах ангийн нийт авъяаслаг, уран бүтээлч сурагчдыг хамарсан  Уран Зургийн Үзэсгэлэнгийн нээлтийн арга хэмжээнд хүрэлцэн ирэхийг урьж байна.

Тус үзэсгэлэн нь Монголын Уран Зургийн Галлерейд  долоо хоногийн турш10:00-17:00 цагийн хооронд үргэлжилнэ. Үзэсгэлэнд орох сурагчдын уран бүтээлийг Дүрслэх урлагийн тэнхимийн багш нар зааварчилан, хамтарч ажилласан бөгөөд  хамгийн шилдэг уран бүтээлүүдийг түүвэрлэсэн болно.

Үзэсгэлэнд оролцохдоо эрхэм таныг хүүхдийн нүдээр уран бүтээлийг харж, тэдний ертөнцөөр аялахыг уриалж байна .

Хүндэтгэсэн,

Цогтгэрэл. Ц /Ахлах/